"Atatürk'ün Etik Mirası" Eseri Çıktı!

“İnsanlar daima yüksek, temiz, kutsal amaçlara yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insani kavramını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük özveride bulunurlarsa yükselirler ve bu hareket şekli kesinlikle açık olur.Çünkü alnı açık, beyni açık, kalp ve vicdanı açık insanlar tarafından yönetilen toplumlar, ancak bu anlamda hareketlerin izleyicisi olurlar.” Mustafa Kemal Atatürk

İş etiği kavramının, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin yazılı kültürlerinin temel taşı haline gelmesini sağlamak hedefiyle, 2010’da kurulan Etik ve İtibar Derneği (TEİD) “Atatürk’ün Etik Mirası” eserini okurlarıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yirminci yüzyılın en önemli ve karizmatik liderlerinden olan Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye’nin kurucusu olarak pek çok alanda silinmeyecek izler bırakmıştır. Atatürk’ün etik düşünme, etik eylem ve etik davranma mirası da bu açıdan günümüzde herkes için çok büyük bir öneme sahiptir. Bu değerli mirasın gelecek nesillere aktarılması, günümüzde ise bizlere kılavuz olması ülkemizin “muassır medeniyet” seviyesine ulaşmasını sağlayacaktır.

Cumhuriyetimizin 100.yılına özel olarak sizlerle buluşturduğumuz eserimizde Büyük Atatürk’ün etik, ilke ve değerlerini mercek altına almayı planlıyoruz. Değerli yazarımız Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in kaleme aldığı bu kıymetli eserde Atatürk’ün dürüstlük, çalışkanlık, yetkilerini kullanmaktaki titizlik, itibara verdiği önem, şeffaflık ve sorumluluk duygusu gibi evrensel ilke ve değerleri ile ilgili anektodlar ve tarihten notlar bulunmaktadır.

İlelebet payidar kalacağından emin olduğumuz Cumhuriyetimizin 100. yılına, eserimizi sunmanın gururunu yaşıyoruz.

“Atatürk’ün Etik Mirası” eserini satın almak için detaylar:

 

Atatürk’ün Etik Mirası” eseri 2 ayrı cilt seçeneği ile okuyucularla buluşmaktadır:

 • Özel Cilt Kapaklı sınırlı sayıda basılmış kitaplarımızdan sadece 500 adet mevcuttur. Bu kitapların satışı sadece TEİD ofisi üzerinden gerçekleştirilebilir.
  Kitabın satış fiyatı:
  • TEİD Kurumsal Üyeleri için 1.200 TL + KDV
  • TEİD Kurumsal Üyesi olmayan Paydaşlarımız için1.500 TL + KDV

*KDV oranı %10’dir.

 • Normal kapaklı kitabımızın perakende satışı TEİD anlaşmalı kitapevleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kitabın sadece 25 adet ve üzeri satışı TEİD ofisi üzerinden gerçekleştirilebilir.
  Kitabın satış fiyatı:
  • TEİD anlaşmalı kitap evlerinde 125 TL (KDV dahil) ’dir.
  • 25 Adet ve üzeri siparişlerde; TEİD Üyesi kişi ve kurumlara 100 TL (KDV dahil), TEİD Üyesi olmayan kişi ve kurumlara 125 TL (KDV dahil) ’dir.

HİKMET ÖZDEMİR

(Siyaset Bilimi Profesörü) Kahramanmaraş doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Gelibolu (Kavak Köyü), Kadirli, Silifke, Göksun, Maraş ve Mersin’de (Öğretmen Okulu) tamamladı. Yüksek öğreniminde Ankara’da Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü sevk ve idare programından lisans ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden siyaset bilimi ve kamu yönetimi yüksek lisans ve Prof. Dr. Mümtaz Soysal’ın danışmanlığında “Kalkınmada Bir Strateji Arayışı Yön Hareketi” başlıklı teziyle doktora derecesi aldı.

Evli ve yetişkin iki çocuklu… British Council doktora sonrası bursuyla Londra Üniversitesinde; Fulbright bursuyla Washington DC’de Georgetown Üniversitesinde, İngiltere ve ABD devlet arşivlerinde ve Cenevre’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Arşivinde incelemelerde bulundu.

TÜBİTAK, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Kırıkkale, Başkent, Kocaeli üniversitelerinde çalıştı ve tam zamanlı olarak Türk Tarih Kurumunda “1915 Krizi” üzerine incelemeler yaptı. Ankara Üniversitesi, Harp Akademileri ve Kara Harp Okulu programlarında “Türkiye’nin Yönetim Yapısı”, “Harpte Liderlik”, “Hükümet-Ordu İlişkileri”, “Türkiye-Ermenistan Anlaşmazlığı” ve “Türkiye’nin Güvenlik Stratejileri” konularında lisansüstü dersler verdi. Ayrıca “Cumhurbaşkanlığı Tarihi” adlı kurumsal yayının editörlük; Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Türk Parlamento Tarihi” adlı 40 ciltlik serinin (1960-2007 dönemi) koordinatörlük ve editörlük görevlerini üstlendi. “Atatürk’ten Günümüze Cumhurbaşkanı Seçimleri” 2007’de; “Turgut Özal” biyografisi 2014’te; ulaşılabilen belgeler yerli ve yabancı tanıklıklar ışığında “Savaşta ve Barışta Kemal Atatürk” biyografisi 2019’da; “Mustafa Kemal’le Anadolu’da Yolculuk”, “100. Yılında Sakarya Savaşı”, “Atatürk’ün Liderlik Sırları” (8. Baskı) 2021’de; “Yabancı Diplomatların Tanıklıklarıyla Atatürk’ün Liderliği” (3. Baskı) ve “Salgın Hastalıklardan Ölümler 1914- 1918” (3. Baskı) 2022’de yayınlandı.